آشنایی با شبکه

آشنایی با شبکه

آشنایی با شبکه

تعریف شبکه :

آشنایی با شبکه

شبکه در لغت به گروهی از افراد یا اشیاء گفته میشود که می توانند اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و باهم در ارتباط باشند ،به عنوان مثال میتوان به یک گروهی از کارگران و یا کارمندانی که در یک شرکت مشغول به کاری می باشند اشاره کرد. اما آنچه که این روزها ما به عنوان شبکه میشناسیم با این تعریف کمی تفاوت دارد، بله درست است شبکه ای که در ذهن شما وجود دارد با این تعریف ما تفاوت دارد که در ادامه به تعریف آن میپردازیم .

مفهوم شبکه

تعریف شبکه در فناوری اطلاعات :

شبکه های کامپیوتری و یا اصطلاحا Network مجموعه ای متشکل از سیستم های کامپیوتری،سخت افزار،نرم افزار های مربوط به شبکه و تجهیزاتی نظیر کابل های شبکه و یا تجهیزات بی سیم تشکیل میدهد .

تاریخچه شبکه :

اگر بخواهیم به تاریخچه آن اشاره کنیم باید به اواخر سال 1960 اشاره کنیم ، که به دو رقیب همیشگی روسیه(شوروی) و  آمریکا در رقابت بودند.

در آن سال ها وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا تحقیقات پیشرفته خود را زمینه فعالیت های ماهواره ای راه اندازی کرده بود . نام این آژانس تحقیقاتی آرپا (Arpa) بود . کار این آژانس تحقیق در زمینه های استراتژیک و دفاعی بود که یکی از این پروژه ها ایجاد ارتباط قوی در زمان جنگ بود .

با این ایده اولین ارتباط بین چهار کامپیوتر راه اندازی شد ، این ارتباط به این گونه بود که دو کامپیوتر در دانشگاه MIT و یکی از آنها در دانشکاه کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیق استنفورد قرار داشت . به این شبکه ، َبکه آرپات گفته می شد .

کاربرد شبکه :

اصولا کار شبکه ایجاد ارتباط بین چند سیستم که این سیستم ها می تواند شامل رایانه ، پرینتر، و … می شود . که در این ارتباط می توانند داده های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند .

factory lan

برای مثال شما تصور کنید در یک کارخانه چندین سیستم در مساحتی زیاد وجود دارد ، تصور این که بدون شبکه بتوانیم ارتباط بین کارمندان آن کارخانه را برقرار کنیم خیلی سخت است ، ولی با شبکه و یک زیر ساخت و کابل کشی و یا حتی یک ارتباط بی سیم می توانیم به راحتی این ارتباط را برقرا کنیم و یا یک نمونه مثال دیگر این است که شما میخواهید برای بخشی از کار های اداری خود با فردی در شهرستان و یا کشور دیگر ارتباط برقرار کنید ، با استفاده از شبکه میتونید به راحتی با آن فرد ارتباط برقرار کنید .

اصطلاحات در شبکه :

در ادامه به چند اصطلاح رایج در شبکه میپردازیم .

client & server

کلاینت( client) :

سیستمی را کلاینت می نامند که درخواست و تقاضایی دارد و این درخواست در سرور(Server) آن مجموعه پردازش و ارسال میشود.

به عنوان مثال اداره ای دارای دو کارمند است ، کارمند A و کارمند B ؛ کارمند B میخواهد از فایلی که در سیستم کارمند A قرار دارد استفاده کند ، برای این کار ، کارمند A باید فایل مورد نظر را در سرور  قرار داده تا کارمند B  بتواند از آن فایل در سیستم خود استفاده کند. کارمندان در اینجا نقش خدمات گیرنده را دارند که به آنها کلاینت گفته می شود .

سرور ( Server ) :

کامپیوتری در شبکه سرور نامیده می شود که توان سخت افزاری و نرم افزاری بالایی دارد و همیشه روشن است و به عنوان کامپیوتر مرکزی سرویس و خدماتی را به کلاینت ها ارائه می دهد .

یک نکته که باید به آن توجه داشت اگر در شبکه به هر دلیلی یک کلاینت از دسترس خارج شود ، به این معنا نیست که شبکه به طور کل قطع می باشد ، تنها وقتی شبکه به طور کلی از دسترس خارج می شود که برای سرور مشکلی پیش بیاید .

هاست ( Host ) :

یه تعریف خیلی ساده از هاست اینه که هر دستگاه یا سیستمی که به شبکه متصل باشه و خدمات ارائه بدهد و هم از خدمات استفاده کند ،به نوعی هم کلاینت و هم سرور ، هاست نامیده می شود .

شبکه مبحث خیلی گسترده ای است که در این مطلب بخش کوچکی از آن را برای شما توضیح دادیم و تنها شروعی بود برای آشنایی شما با شبکه ، در مطالب بعدی توضیحات بیشتری را پیرامون شبکه و مباحث آن مطرح خواهیم کرد .

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها