آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه و انواع نمونه آن

تجهیزات پسیو چیست

آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه و انواع نمونه آن

تجهیزات پسیو  یا Passive چیست؟

تجهیزات پسیو به تجهیزات شبکه و قطعاتی گفته می شود که در تولید یا تقویت دیتاهای شبکه نقشی ندارند، و در حقیقت فعالیتی ندارند، در اصطلاح “غیرفعال” یا Passive گفته می​شود. مثل کابل و داکت و …

تجهیزات پسیو شبکه :

تجهیزات پسیو ( Passive ) به مجموعه ای از تجهیزاتی در شبکه اشاره دارد که در واقع روی آن ها هیچ عمل انجام نمی پذیرد  و فقط نقش زیرساختی جهت انتقال و عبور دیتا را به عهده دارند . می توان در یک تعریف دیگر و یا به زبان عامیانه تر اینگونه  بیان کرد که تجهیزاتی که نیاز به جریان برق برای کارکرد خود ندارند جزو تجهیزات پسیو شبکه حساب می شوند . این تجهیزات لازمه ایجاد یک شبکه می باشند . رسانه انتقال در شبکه چه کابل مسی باشد و یا کابل فیبر نوری جزو  تجهیزات  پسیو شبکه محسوب می شود.

خدمات پسیو شبکه :

نصب تجهیزات پسیو نیاز به رعایت استاندارد های لازم در بخش پسیو را دارد و کارشناس مربوطه حتما باید تجربه لازم در این زمینه  را داشته باشد . البته در شبکه های فیبر نوری حساسیت کار بیشتر می باشد ، زیرا کابل های فیبر نوری حساس و شکننده بوده و برای کار با این نوع کابل ها نصاب نیاز به تجهیزات تخصصی و گران قیمت دارد . از جمله این دستگاه ها میتوان به دستگاه تست  otdr  و تست فلوک و دستگاه فیوژن فیبر نوری اشاره کرد . این دستکاه ها علاوه بر گران قیمت بودن نیاز به آموزش دارند  و برای کار با آنها بایستی آموزش لازم گذرانده شود و تجربه کافی در زمینه راه اندازی شبکه وجود داشته باشد .

از جمله تجهیزات پسیو شبکه میتوان به لیست زیر اشاره  کرد :

انواع کابل و پچ کورد شبکه ( کابل Cat5e , Cat6 , Cat6a  )

انواع کابل های فیبر نوری ( مالتی مد و سینگل مد )

کانکتورهای فیبر نوری ( پچ کورد ، پیگتیل ، آداپتور فیبر نوری )

انواع رک های ایستاده و دیواری

انواع پچ پنل کابل های مسی و فیبر نوری

اتصالات شبکه مانند سوکت RJ ، کیستون

انواع داکت و ترانک و زاوایا و قطعات مربوطه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها